2021:Program Navigation/tr

From Wikimania
This page is a translated version of the page 2021:Program Navigation and the translation is 100% complete.


Wikimania - Sanal olarak bağlanma

Wikimania, Wikipedia, Wikimedia Commons, Wikidata ve diğerleri dahil olmak üzere Wikimedia projelerini destekleyen ve bunlara katkıda bulunan dünya çapındaki en büyük insan topluluğudur.

Wikimania'nın büyük bir kısmı, resmi konferans programına ek olarak küçük etkileşimlerin, koridor sohbetlerinin, grup toplantılarının ve hazırlıksız buluşmaların keyfini çıkarıyor. Yüz yüze tanıştığımızda bunların hepsi doğal olarak oluyor.

Core Organizing Team, etkinlik çevrimiçi gerçekleşecek olsa bile, katılımcıların eksiksiz Wikimania deneyimi yaşamasını istiyor. Kullanacağımız platformları seçerken, organizatörler olarak ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımlara öncelik verme ve kullanma isteğimizi güvenli, davetkar ve kullanımı kolay bir platform veya mekan sağlama ihtiyacıyla dengelemek zorunda kaldık. Ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımları kullanamadığımız durumlarda, ısmarlama anlaşmalar yaparak katılımcı gizliliğini ve verilerini korumak için adımlar attık. Tüm bu platformlar daha önce hareket tarafından kullanılmıştır.

Wikimania nerede gerçekleşecek?

Wikimania 2021'in nasıl görüneceğine dair kısa bir video.

Bu etkinliği olabildiğince eğlenceli, canlı ve bilgilendirici hale getirmek için gereken tüm işlevlere sahip bir platform seçtik. Ses ve görüntü, sohbet, Soru-Cevap, yoklama, beyaz tahtalar, teknik destek ve sunum işlevleriyle ilgili ihtiyaçları göz önünde bulundurduk. Aynı zamanda çok dilli katılımı destekleyebilmemizi sağlamak. Tüm bunlar, Dost Uzay Politikası (FSP)'nin doğrudan uygulanması yoluyla güvenli bir ortamda yaratıldı.

Sanal etkinlik platformu olarak kullandığımız platformun adı Remo. Wikimania, Wikimedia hareketinin onu ikinci kez kullanışı olacak. Birincisi, iyi çalıştığında ve katılımcılardan olumlu eleştiriler aldığında 2020 Hackathon'du.

Remo sanal etkinlik platformu

Remo, katılımcıların etkinliğe tamamen dalmasını sağlayan bir Sanal Etkinlik Platformudur. Wikimania için Remo alanı bir konferans gibi yapılandırılacaktır. Çevrimiçi mekandaki sanal binalardan bireysel sohbetler için daha küçük odalara. Sanal ortamda dolaşabileceğiniz, eski arkadaşlarla karşılaşabileceğiniz ve daha fazlasını yapabileceğiniz masalar, sandalyeler, farklı katlardaki odalar vs. hayal edin.

 • Konferans salonu – Remo mekanı çok katlı binalardan oluşmaktadır. Her bina, gün boyunca kendi programlamasıyla tamamlanmış bir parçaya (bir grup sunum) ev sahipliği yapacak. Bağlı kuruluşlar tarafından oluşturulan oturumlar için bir yol ve her biri kendi binasına sahip olan bireyler tarafından oluşturulan oturumlar için bir yol vardır.
 • Genel kurul – Tüm ana konuşmacıların ve etkinlik eğlencesinin yeri merkez olacak. Diğer binalardaki programlama duracak ve Genel Kurul'da bir şey olduğunda, genel kuruldan gelen akış mekanlar arasında gösterilecektir.
 • Tablolar –Tablolar, planlanan programın dışında sesli ve görüntülü konuşmalar yapabileceğiniz alanlardır. Binalardan biri yalnızca katılımcılar için bir sosyal ağ alanı olarak hizmet verecek. Sosyal ve ağ alanında grup “masaları” veya özel “masa” ayarları olacaktır.
 • Muhabbet etmek – Katılımcılarla sohbet etmenin çeşitli yolları olacaktır: 1'e 1, küçük bir grup halinde veya Wikimedia Remo mekanında herkese açık olarak.

Binalar

Wikimania 2021 - Remo kat planları - Bina 1 - Topluluk portalı

Wikimania'daki parkurların her biri, Remo'da esasen bir bina olacak. İşte mekanın bir parçası olacak binalar ve her birinde barındırılacak yapılar.

Bina 2 ve 3'teki tüm genel oturumlar ve oturumlar, Arapça, Çince, İngilizce, Fransızca, Rusça, İspanyolca ve Almanca olmak üzere yedi dile sesli çevirilerle desteklenecektir. Mevcut çevirilerin miktarı nedeniyle Wikimania'da bulunan içeriği sınırlamak istemedik, bu nedenle diğer binalarda yalnızca tek bir dilde bulunabileceği içerik için ek alan yarattık.

Bina 1

 • Tüm genel oturumlar (ana konuşmalar vb.). Ses, İngilizce'den Arapça, Çince, Fransızca, Almanca, Rusça ve İspanyolca'ya (ve tam tersi) çevrilecektir.
 • Bu, topluluk köyünün bulunduğu binadır. Topluluk köyü, hareket gruplarının ve örgütlerinin diğer topluluk üyeleriyle bağlantı kurmak için bir “masa”ya sahip oldukları bir yer olarak hizmet eder.
 • Wikimedia Foundation'da ayrıca, bir tanesine ev sahipliği yapan ekipler için birkaç tablo olacaktır.

Bina 2

Wikimania 2021 - Remo kat planları - Bina 2-5
 • Bu bina, Hareket Grupları ve Ortakları tarafından oluşturulan içerikler içindir.
 • Ses, İngilizce'den Arapça, Çince, Fransızca, Almanca, Rusça ve İspanyolca'ya (ve tam tersi) çevrilecektir.

Bina 3

 • Bu bina Bireyler ve Kolektifler tarafından oluşturulan içeriktir.
 • Ses, İngilizce'den Arapça, Çince, Fransızca, Almanca, Rusça ve İspanyolca'ya (ve tam tersi) çevrilecektir.

Bina 4

Wikimania 2021 - Remo kat planları - Bina 6 - Konferans dışı
 • Bu, Hareket Grupları ve Bağlı Kuruluş İzlemenin bir uzantısıdır.
 • Sesli çeviri mevcut değil.

Bina 5

 • Bu, Bireyler ve Toplu İzlemenin bir uzantısıdır.
 • Sesli çeviri mevcut değil.

Bina 6

 • Unconference” parkuru tamamen Wikimania katılımcıları tarafından yönetiliyor ve organize ediliyor.
 • Konferans dışı oturumlar burada düzenlenir ve 20 “masa”dan birinde 20 katılımcı ile sınırlıdır.
 • Sesli çeviri mevcut değil.

Wikimania ne zaman gerçekleşecek?

Çeşitli zaman dilimlerinden insanları ağırlamak için, program zamanları, 13 Ağustos - 17 Ağustos tarihleri ​​arasındaki konferans süresince her gün farklı zamanlarda planlandı. İşte bu zaman dilimlerine genel bir bakış. Tüm zamanlar GMT/UTC olarak girilir.

Gün Ana program ve unconference Hackathon
1. Gün (13 Ağustos Cuma) - to UTC
2. Gün (14 Ağustos Cumartesi) to UTC
3. Gün (15 Ağustos Pazar) to UTC
4. Gün (16 Ağustos Pazartesi) to UTC
Day 5 (Tuesday, August 17th) to UTC to UTC (showcase)