Jump to content

2024: Niyet beyanı

From Wikimania
This page is a translated version of the page Wikimania:Expressions of Interest and the translation is 68% complete.
Outdated translations are marked like this.


Wikimania Yürütme Kurulu, yüz yüze gerçekleşecek 2024 Wikimania için ev sahipliği konusunda topluluklarda niyet beyanı bekliyor.

Mevcut ve gelecek organizasyon ekipleri arasında öğrenme ve dayanışma imkanı yaratmak için, ev sahibi mekânı 1 Nisan 2023'te duyurmayı umuyoruz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

2024, 2025 ve ötesi için niyet beyanları

İlgilenen toplulukların bir mekan seçilmesine, sözleşme taslaklarını hazırlanmasına veya sponsor aramasına gerek yoktur. Wikimania Yürütme Kurulu ve Wikimedia Vakfı personeli yardım etmek için burada. Aşağıdaki noktalar, Wikimania'ya ev sahipliği yapmak için asgari gereksinimler ve ev sahipliği yapan ekibe/kuruluşa ait kimi sorumluluklar hakkında bir fikir vermektedir. Olası yerler ve ev sahipleri hakkında özellikle maliyet, erişilebilirlik, güvenlik, Wikimania'nın küresel rotasyonu ve organizasyon ekibinin gücü gibi çeşitli faktörleri dikkate alıyor olacağız.

Bir grup Wikimania'ya ev sahipliği yapmakla ilgileniyorsa, ancak 2024'e hazır değilse, lütfen bize bildirin; niyet beyanlarını 2025 ve hatta ötesi için değerlendireceğiz. Lütfen beyan bildirmeden önce topluluğunuza danışın. Tek bir kişinin niyet beyanı sunmasını tavsiye etmeyiz.

Bir bölge Wikimania'ya ev sahipliği yapmak istiyorsa niyet beyanınız birden çok şehir için bildirebilirsiniz. Bölgenin adını aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e basınız. Örneğin: 2024:Niyet Beyanı/Okyanusya, 2024:Niyet beyanı/Kuzey Avrupa. Bu şablona bakabilirsiniz.
Yapılan bildirimler Category:Wikimania 2024 expressions of interest kategorisinde sıralanacaktır.

Takvim

 • Niyet Beyanı çağrısı 31 Ekim -16 Aralık 2022 tarihleri arasında açık kalır
 • İlk incelemeler: Ocak 2023
 • Kısa listeye kalan adaylarla ikinci, geniş çağrı: Şubat 2023
 • Seçimin duyurusu: Mart 2023
 • Singopore etkinliği düzenleyicilerini gözleme ve onlardan öğrenme: Nisan-Ağustos 2023

Gereksinimler

Rotasyon

 • Önceki şehir ve bölgeleri hatırlayınız.
  • Wikimedia gönüllülerini farklı kültürler ve yerel topluluklarla bağ kurmak üzere dünyanın farklı yerlerinde bir araya getirmeyi, bilgimizi ve Wikimania sihrini farklı destinasyonlarında paylaşmayı seviyoruz. Ayrıca gittiğimiz her yerde kalıcı bir proje ve ortaklık mirası bırakmayı hedefliyoruz.
  • 2005'ten bu yana aşağıdaki yerlerde Wikimania'ya ev sahipliği yaptık. Bölgenizin dünyayı karşılama zamanı gelmiş olabilir: Frankfurt (Batı Avrupa), Boston (Kuzey Amerika), Taipei (Doğu Asya), İskenderiye (Kuzey Afrika), Buenos Aires (Latin Amerika), Gdansk (Orta ve Doğu Avrupa), Hayfa (Batı Asya), Washington DC (Kuzey Amerika), Hong Kong (Doğu Asya), Londra (Batı Avrupa), Mexico City (Latin Amerika), Esino Lario (Batı Avrupa), Montreal (Kuzey Amerika), Cape Town ( Sahra Altı Afrika), Stockholm (Kuzey Avrupa) ve Singapur (Güney Doğu Asya).
 • Yakın zamanda Wikimania'ya ev sahipliği yapmamış yerlerden gelecek niyet beyanlarını teşvik ediyoruz.

Mekan + konaklama

 • İdeal olan, mekânın uluslararası bir havaalanına yakın olması; ve varıştan sonra fazla seyahat gerektirmemesidir.
 • Wikimania, makul fiyatlı ve tercihen konaklama yerine yakın ve/veya konaklama yerine kolay ulaşım seçeneklerine sahip bir mekânda yapılmalıdır.
 • Konaklama fiyatı makul olmalıdır.
 • Mekân, fiziksel olarak katılan yaklaşık 1000 katılımcıyı alabilmelidir.
 • Genel oturumlar için geniş bir oditoryuma ek olarak, mekânda birden fazla paralel etkinlik ve toplantıyı gerçekleştirebilecek toplantı alanları bulunmalıdır.
 • Şu da olsa güzel olur: Sosyalleşmeyi destekleyen ve restoranlara yakın toplantı alanı :)

Seyahat ve vize

 • Kolay, erişilebilir bir vize süreci, uluslararası katılımın anahtarıdır.
 • Bu, vize sınırlılıklarının az olması, elektronik vizenin veya Wikimedia gönüllülerinin gelecekleri dünyanın birçok yerindeki şehirde büyükelçiliklerin/acentaların varlığı demek olur

Güven ve güvenlik

 • Katılımcıların kişisel güvenliği en başta gelen önceliktir. Bu; kimlikleri, ifade biçimleri, mensubiyetleri, ırk, cinsiyet ve fiziksel engelleri olan kimseleri hoş karşılayan ortamların varlığı demektir.
 • İfade özgürlüğü: Yerel mevzuat ve hükümet politikaları, hiçbir katılımcıyı Wikimedia Hareketi ile ilgili faaliyetlerinden ötürü kabul edilemez bir riske atmamalıdır.

Alternatif yerler

 • Orijinal konumda beklenmedik bir olay olması halinde, Wikimania'yı gerçekleştirebilmek için size göre en iyi alternatif ülkeleri ve şehirlerin hangileri olduğunu belirtin.

Tesis + hizmet

 • Tıbbi tesisler ve iyi uygulanmış COVID-19 protokolleri de dahil olmak üzere erişilir sağlık altyapısı.
 • Wikimania'nın gerçekleştiği tüm tesislerde güvenilir, hızlı bir internet altyapısı, özellikle de kurumsal kablosuz ağların varlığı.

Etkinlik zamanı

 • Wikimania genellikle Temmuz ve Ağustos aylarında yapılır.

Etkinlik düzenleyicileri

 • Wikimedia Hareketi'yle yoğun olarak ilgilenen yerel veya bölgesel gönüllülerden oluşan çekirdek bir ekip, konferansın düzenlenmesinden sorumlu olacaktır.
 • Bu ekip Wikimania Yürütme Komitesi, Wikimedia Vakfı ve profesyonel etkinlik organizatörleri tarafından desteklenecektir.

Format

 • Yüz yüze bileşenlerle sorunsuz sanal entegrasyon imkanı, hibrit bir konferans için yüksek bir önceliktir.
 • Wikimeda gönüllüleri Wikimania'ya uzaktan da katılabilmeli.

Ek

 • Ev sahibi ekip, ülke veya bölge için önemli olan bir projeden veya sorun konusunda konferansın nasıl yararlı olabileceğine ilişkin bir hedef ve vizyon.
 • Etkinliklere ev sahipliği yapma konusundaki önceki deneyimlerinizi listeleyin.

List of submitted expressions of interest

2024

2024 or 2025

2025

Wikimania Yürütme Kurulu

Wikimedia Hareketinin en büyük küresel toplantısını Wikimania Yürütme Kurulu temsil eder. Bu etkinliğin topluluk liderliğinde gerçekleşmesini ve topluluk odaklı kalmasını sağlıyoruz. Çoğumuz geçmiş Wikimania etkinliklerinde organizatörüz veya deneyimli katılımcılarız ve bir araya geldiğimizde başarabileceklerimiz konusunda tutkuluyuz. Yakında, ilgilenen topluluk üyelerine komiteye katılmaları için bir çağrı yapacağız. Wikimedia bilgisinin ötesinde, etkinlik yönetimi becerilerine çok açığız. Wikimania'yı hayata geçirmek ilginizi çekiyorsa, lütfen bize bildirin.

Daha fazla bilgi

Hareket'imizin sosyal yönü

Dağınık, küresel, sosyo-teknolojik bir Hareket olarak, bir araya gelmenin bizim için ne kadar önemli olduğunu yıllar içinde öğrendik -işbirlikleri gelişiyor, topluluklar güçleniyor, şikayetler çözülüyor ve ömür boyu süren ilişkiler kuruluyor. Wikimania, Wikimedia Hareketi'nin en büyük etkinliğidir. Hareket'in her yerinde insanlar, COVID-19 dünyada geriledikçe birbirleriyle yeniden ilişki kurmayı kutluyorlar. Son fiziksel-katılımlı Wikimania, 2019'da Stockholm'daydı. Singapur, l son dört yıldır fiziksel olarak bir araya geldiğimiz ilk Wikimania olacak ve hepimiz bu buluşma için heyecanlıyız. Singapur'un nasıl seçildiği ve en son iki sanal Wikimania'dan miras kalan, Wikimania'ya seyahat etmeksizin katılma yolları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 2024 Wikimania'ya ev sahipliği yapmakla ilgileniyorsanız, sizden haber almak isteriz - ilginizi wiki'de ifade edebilir, bizimle konuşabilir, wikimania@wikimedia.org adresinden bize e-posta gönderebilirsiniz.

Karma etkinlik

Wikimania 2020, COVID-19 salgını nedeniyle ertelendiğinde, yeni olasılıkların keşfedilmesi gerekiyordu. 2021'de, ilk sanal Wikimania'ya ev sahipliği yapmak için uluslararası bir Çekirdek Organizasyon Ekibi oluşturuldu. Sanal format, pek çok yeni gelenin ve çeşitli topluluk gruplarının – özellikle vize gereklilikleri, hareketlilik engelleri veya seyahat zorlukları nedeniyle geri kalanlar – katılımını mümkün kıldı ve çok dilli destek ve canlı tercümeyi kolaylaştırdı. Wikimania 2021 değerlendirme raporunu gözden geçirerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 2022'de, "konferans izleme partileri"yle ek hibrit özellikler denendi ve hibeler sayesinde çeşitli küçük yüz yüze toplantılar mümkün oldu. Gelecekteki Wikimania'larda sanal ve karma katılımı desteklemeye devam edeceğiz.

Singapur, neden ve nasıl?

Başlangıçta Bangkok, Wikimania 2020'nin ev sahibi olarak seçildiğinde, konferansa ev sahipliği yapan ESEAP bölgesindeki Wikimedia topluluklarının bölgesel bir işbirliği umutları bizi heyecanlandırdı. Ancak Wikimania 2020, virüs salgını nedeniyle iptal edildi. 2023'te koşullar fiziksel katılımlı Wikimania'yı mümkün kıldığında, kaldığımız yere geri döndük: ESEAP. ESEAP topluluğu, bölgedeki potansiyel yerlerin risk değerlendirmesinin ardından ve birden fazla çağrı ve wiki tartışmasının ardından Singapur'u Wikimania 2023'ün ev sahibi olarak seçti.