Jump to content

2024:Burslar

From Wikimania
This page is a translated version of the page 2024:Scholarships and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.
Sonuçlar duyuruldu

Wikimania 2024 Scholarships

All applicants have been notified about the outcome of their submission. Please check your e-mail and Spam folder. You can see the scholarship outcomes on a designated page.

Burs türleri

Burs, Wikimania 2024'e şahsen katılmalarını sağlamak için bir kişiye verilen bir burstur. Bu, Wikimedia Vakfı'nın fon sağlamasıyla gerçekleştirilir.

 • Tam burs; uçuş, ulaşım, konaklama, sınırlı sağlık sigortası, yemek ve kayıt ücretlerini kapsar.
 • Kısmî burslar; konaklama, yemek ve kayıt ücretlerini kapsar.

Konferans öncesi, konferans günleri ve mekandaki kapanış partisinde tüm bursiyerlere öğle ve akşam yemeklerinde yemek verilecektir. Kahvaltı, otel tarafından karşılanacaktır.

Çevrimiçi katılımcılara çevrimiçi burs verilmeyecektir. Dünya çapında Wikimania ile ilgili etkinlikler düzenlemek isteyen bağlı kuruluşlara özel Wikimania bursu da verilmeyecektir. (Genel Destek Hibesine ertelenmiştir. Ayrıca İlgili bağlı kuruluş etkinlikleri finansmanı bölümüne bakın.)

Who can apply

Kimler başvurabilir?

Geçmişte olduğu gibi, Wikimedia'ya katkısını veya Wikimedia'daki faaliyetlerini kanıtlayabilen herkese kapımız açıktır. Örnekler aşağıdaki gibidir:

 • Bir Wikimedia grubuna veya organizasyonuna (komite, merkez, bölüm, tematik organizasyon veya kullanıcı grubu) aktif katılım (sadece üyelik ve üye görevlerini yerine getirmek dışında)
 • Wikimedia'nın düzenlediği etkinliklere katılım (örneğin Wiki Anıtları Seviyor'a katkıda bulunan fotoğrafçılar, atölye katılımcıları)
 • Bir Wikimedia programına katılım (örneğin GLAM ortaklığı veya eğitim programı)
 • Wikimedia etkinliklerinin veya yarışmalarının organizasyonu (örn. WLM, edit-a-thons)
 • Steward, CheckUser, VRT üyesi, arayüz yöneticisi, admin veya diğer ileri düzey hak sahibi (mevcut veya eski) olmakSteward, CheckUser, VRT üyesi, arayüz yöneticisi, admin veya diğer ileri düzey hak sahibi olmak (mevcut veya eski)
 • Wikimedia Vakfı bursiyeri olmak
 • MediaWiki kod katkıları, Wikimedia projeleri için gadget veya diğer araç oluşturma

Yine de bunlar sadece örneklerdir. Detaylı tavsiye bölümüne gidin, tablodaki tavsiyeleri okuyun ve soruları "kendi yönteminizle" nasıl cevaplayacağınızı düşünün.Yine de bunlar sadece örneklerdir. Detaylı tavsiye bölümüne gidin, tablodaki tavsiyeleri okuyun ve soruları "kendi yönteminizle" nasıl cevaplayacağınızı düşünün.

[YENİ] Bağlı kuruluş personeli ve yüklenicileri ile merkezler ve bölgesel konferans ekiplerinin atadığı kişiler

 • Affiliate personeli ve yükleniciler: Wikimedia hareketi iştiraklerinin ücretli personeli için ayrı bir burs havuzu olacaktır. Başvuruları ayrı olarak değerlendirilecek ve bu başvurular sadece birbirleriyle yarışacak, gönüllü başvuruları ise sadece diğer gönüllü başvuruları ile yarışacaktır.
 • Genel burs havuzuna ek olarak, şu anda organize olan her Wikimedia hub ve/veya bölgesel konferans ekibi (bir hub'ın bulunmadığı yerlerde) Wikimania'da temsil edilmeleri için 1-3 yer alacaktır. Platformların kendi toplulukları hakkındaki doğal anlayışları göz önüne alındığında, bu, temsil edilmeyen bir topluluktan bir gönüllüyü davet ederek, ücretli personeli, bir uzmanı veya bir yönlendirme komitesi üyesini davet ederek katılımcı çeşitliliğini artırmak için kullanılabilir. Burs kararları yayınlandıktan sonra platformlar ve bölgesel etkinlik ekipleriyle bu konuda iletişime geçilecektir.

Sorularınız varsa, SSS bölümündeki "Kimler başvurabilir" bölümüne gidin. Başka sorularınız varsa, İletişim / Yardım / Bu sayfada yanıtlanmamış sorularım var bölümüne gidin.

Advice for filling out the application form

Başvuru formunu doldurmak için tavsiyeler

Açık çağrılar "Wikimania 2024'e giden yol"

Çekirdek Organizasyon Ekibi, Wikimania ile ilgilenen herkes için açık çağrılara ev sahipliği yapacak. Toplantılar, farklı zaman dilimlerine uyum sağlamak için günün farklı saatlerinde gerçekleşecek:Çekirdek Organizasyon Ekibi, Wikimania ile ilgilenen herkes için açık çağrılara ev sahipliği yapacak. Toplantılar, farklı zaman dilimlerine uyum sağlamak için günün farklı saatlerinde gerçekleşecek:

Wikimania 2024 ile ilgili genel güncellemeleri paylaşacak, burslar konusunda yardımcı olacak ve diğer soruları yanıtlayacağız. Dahil olun ve bize programlama, burslar, lojistik veya Wikimania'ya nasıl dahil olabileceğiniz hakkında sorular sorun.

Detaylı tavsiye

 • Başvuru formunun doldurulması yaklaşık 45-60 dakika sürecektir. Başvuruyu gönderdikten sonra düzenleyeme yapamazsınız. Sadece çerezlerinizi temizlememeniz durumunda, başvuruyu göndermeden önce düzenleme yapabilirsiniz. Dikkatli bir şekilde taslak hazırlayın ve yazmanız gereken her şeyi yazdığınızdan emin olun. Lütfen bir başvuruyu iki kez göndermeyin.
 • Başvurunuzu İngilizce dışında bir dilde de yapabilirsiniz. Yine de mümkünse İngilizce dilini göz önünde bulundurun. Bu, tüm Scholarship working group üyeler tarafından konuşulan tek dildir. Ayrıca, seyahat ve etkinlikte gönüllülük için her halükarda kendinizi ifade edebilecek düzeyde İngilizceye ihtiyaç duyacağınızı da göz önünde bulundurun.
 • Grup çalışmalarındaki bireysel katkıların dürüst bir şekilde tanımlanmasını rica ediyoruz. Kanıtlanamayan veya gerçekte grup çabasıysa, yalnızca bireysel olarak iddia edilen başarıları kabul etmiyoruz. Diff'e, bir wiki sayfasına veya hatta iddia ettiğiniz şeyi yapıp yapmadığınızı kontrol etmemizi sağlayacak bir sosyal medya gönderisine bir bağlantı ekleyin.
Sorular ve cevaplamak için önerilen yaklaşım
Soru İpucu
Seyahat ve iletişim bilgileri Bu bölümde lütfen cevaplarınızda kesin olun. Pasaportunuzun içindeki bilgiler vb. ile ilgili diğer sorular yalnızca başarılı bir alıcı olmanız durumunda talep edilecektir.
İstatistiksel demografik bilgiler Bu bilgileri, başvuru çeşitliliğinin burs ödüllerine yansıtılmasını sağlamak amacıyla istatistiksel amaçlarla istiyoruz. Bu veriler yalnızca toplu olarak raporlanacaktır.
Değerlendirme soruları Aşağıdaki sorular, başvurunuzun değerlendirileceği başlıca sorulardır.

Destekleyici bağlantılar içeren iyi içgörüleri okumaya hevesliyiz.

Bir kişi size yaklaşıp "Wikimedia nedir?" diye sorsa ne cevap verirdiniz? Wikimedia çevresinde yabancılarla nasıl etkileşim kurduğunuzu anlamak istiyoruz. Wikimedia misyonu, Dünya için neden önemli? Nasıl işliyor? Neden önemsemeliler? Bir paragraflık cevap önerilir. Lütfen kendi çalışmalarınıza yaptığınız referansları mümkünse bağlantılarla destekleyin.
Wikimania 2024 Spirit "Collaboration of the Open" sizin için ne ifade ediyor? Verilen ruhu göz önünde bulundurarak kişisel düşünceleriniz hakkında yaratıcı ve iyi gerekçelendirilmiş bir cevap arıyoruz: Bu tema Wikimedia'ya yapılan katkılarla nasıl yankılanıyor? Çalışmalarınız daha büyük açık ekosistemi birbirine bağlamaya nasıl katkıda bulundu? Bir paragraflık cevap tavsiye edilir. Lütfen kendi çalışmalarınıza yaptığınız referansları mümkünse bağlantılarla destekleyin.
Bize kendi vikinizdeki veya daha geniş Wikimedia hareketindeki son katılımınızdan bahsedin. Vikinizi ya da topluluğunuzu geliştirmek için neler yaptınız ya da nelere katkıda bulundunuz? Bu faaliyetlerden herhangi birine liderlik ettiniz mi veya organize ettiniz mi? Sonucu ne olursa olsun, kişisel olarak sizin için en önemli etkinlik hangisiydi? Lütfen bu faaliyetlerden hangilerinin son 12 ay içinde gerçekleştiğini belirtiniz. Bu soru için çoğunlukla son 12 aylık katılımı ve faaliyetleri değerlendiriyoruz, bu nedenle lütfen bunların altını çizmeye özen gösterin. Gerekirse, geçmişi ve katılımı olan daha uzun süreli faaliyetleri de belirtebilirsiniz. İki ila üç paragraflık bir cevap tavsiye edilir. Lütfen kendi çalışmalarınıza yaptığınız atıfları mümkünse bağlantılarla destekleyin.
Deneyimlerinizi (veya öğrendiklerinizi) genellikle topluluğunuzla nasıl paylaşırsınız? Wikimania 2024'te öğrendiklerinizi nasıl paylaşacaksınız? Viki içi özetler, raporlar, blog gönderileri, buluşma konuşmaları vb. örnekleri buraya bekliyoruz. Lütfen örneklerin bağlantılarını ekleyin. Yanıtta, Wikimania 2024'ten sonra Wikimania deneyimini paylaşmaya yönelik somut, doğrulanabilir bir plana değer veriyoruz. Biraz açıklama/bağlam içeren madde işaretli bir liste bu yanıt için iyi bir formattır.

Acil ret için kriterler

Aşağıdaki başarısızlık kriterlerinden herhangi birinin geçerli olması halinde başvurular 1. aşamada başarısız olacaktır:

 1. Başvuru sahibi 2019 yılında burs almış ancak konferans sonrası rapor(lar)ını tamamlamamıştır.
 2. Başvuru sahibi 2023 yılında burs almış ancak Wikimania'da kendisine verilen görevleri tamamlamamıştır.
 3. Başvuru sahibinin herhangi bir WMF Hibe programından mevcut veya geçmişte hibe almış olması ve uygunsuz bulunması.
 4. Başvuru sahibi şu anda Wikimedia Vakfı veya topluluk tarafından küresel olarak engellenmiştir.
 5. Başvuru boş.
 6. Başvuru konu dışı veya küfürlü içerikten oluşmaktadır.
 7. Başvuru sahibi, başvuru formundaki soruları yanıtlamak için makul bir çaba göstermemiştir.
 8. Başvuru sahibi, burs verilmesini hak edebilecek önemli bir Wikimedia katkısı veya faaliyeti gösterememiştir.

Çekirdek Organizasyon Ekibi, akademisyenlerin nihai listesini belirlemek için Wikimedia Vakfı ve bazı durumlarda Wikimedia merkezleri veya iştirakleri ile işbirliği yapmaktadır. Bazı kişileri viki içi/viki dışı davranışları nedeniyle çıkarma hakkımızı saklı tutuyoruz. Örnekler, küresel ve etkinlik yasaklama listelerinde bulunan, Evrensel Davranış Kuralları (EDK) yaptırımları altında olan veya COT tarafından kural ihlali olarak bilinen kişiler olabilir.

Hiçbir başarısız kriterin uygulanmadığı başvurular, daha ileri değerlendirme için 2. aşamaya geçecektir.

SSS

Wikimania 2024 ne zaman ve nerede gerçekleşecek?

Wikimania 2024, 7-10 Ağustos 2024 tarihleri arasında, Katowice, Polonya'da düzenlenecektir.

Kimler başvurabilir?

Burslar sadece ilk kez Wikimania'ya katılanlar için mi?

Wikimania deneyimine katkıda bulunma kriterlerini en iyi şekilde yerine getirenlerin başvurularına öncelik vereceğiz. Bursun, başvuru sahiplerinin etkinlik sonrasında misyona katkılarını nasıl artıracağını dikkate alacağız.

Bir bağlı kuruluşun parçası değilim. Finansman için nasıl başvurabilirim?

Bireyler, bağlı kuruluş üyelik statülerine bakılmaksızın başvuruda bulunabilirler.

Ben bir Wikimedia Vakfı çalışanıyım. Başvurabilir miyim?

 • Personel olarak değil. Çekirdek Organizasyon Ekibi Wikimedia Vakfı personeline burs sağlamamaktadır. Wikimedia Vakfı personeli, Wikimedia hareket Komiteleri ve Wikimedia Vakfı Mütevellilerinin katılımları Wikimedia Vakfı tarafından karşılanır.
 • Ücretli bir personel burs başvurusunda bulunmaya karar verirse, hangi başarılarının bir personel olarak koordine edildiğini ve hangilerinin gönüllü olarak yapıldığını açıkça belirtmesini bekliyoruz. Lütfen gereken yerlerde bir açıklama sunun.

Burs çalışma grubu üyesiyim. Başvurabilir miyim?

Evet. Gönüllü burs hakemleri burs almaya hak kazanacaktır. Çıkar çatışmasını önlemek için, başvuruları Çekirdek Organizasyon Ekibi üyeleri ve geçmiş Wikimania burs hakemlerinden oluşan bir ekip tarafından incelenecektir.

Wikimania'ya şahsen katılamayacaksam, nasıl katılabilirim?

Hibrit bir etkinlik olma unsurlarına sahip olacağı için sanal olarak katılma seçeneği de olacaktır.

Bir izleme partisi, etkinlikler içeren yerel bir etkinlik düzenlemeyi veya etkinliğinizi Wikimania'nın programına katılım etrafında oluşturmayı seçebilirsiniz. Bu yıl Wikimania hibe fonundan bağlı kuruluşlar tarafından düzenlenen Wikimania ile ilgili etkinliklere fon sağlamayacağız, ancak buluşma için normal hibe süreci aracılığıyla fon talep edilebilir.

Fonlama limiti nedir?

Herhangi bir dolar miktarı veya değeri yoktur. Tüm bölgeler arasında dengeli bir seçim süreci olacaktır.

Süreç nasıldır?

Wikimania 2024 burs başvurusu ne zaman açılacak ve sona erecek?

 Done Başvuru aşaması 15 Kasım'da açılır ve 18 Aralık 2023'te Dünya'nın her yerinde kapanır. Bu Pasifik Howland and Baker Islands gece yarısı ve ertesi gün için 12:00 UTC'dir. Saat diliminiz için bunun hangi saate dönüştüğünü kontrol edin.

Son başvuru tarihinden sonra burs başvurusu yapabilir miyim?

Hayır. Bu, nihai karar sonuçlarının zamanında ve tüm başvuru sahiplerine adil bir şekilde açıklanmasını sağlamak içindir. Son başvuru tarihini kaçırmamak için başvuruların son başvuru tarihinden en az birkaç gün önce yapılmasını tavsiye ederiz.

Wikimania bursu için süreç nedir?

Genel olarak, finansman kararları için iş akışının aşağıdaki adımlardan geçmesini bekliyoruz:

 1. Bireyler başvuru formlarını LimeSurvey aracılığıyla gönderir
 2. Bursların uygunluğu Scholarships working group tarafından incelenir (yukarıda açıklanan 1. aşama)
 3. Burslar çalışma grubu başvuruları inceler ve karar verir (yukarıda açıklanan 2. aşama)
 4. Kişiler karar hakkında bilgilendirilir ve Wikimedia Vakfı'nın ulaşım ve konaklama rezervasyonu yapabilmesi için bilgi istenir
 5. Wikimedia Vakfı ulaşım ve konaklama rezervasyonlarını yapar ve onaylar.

Başvuru gönderme aşamasından sonra ne olacak?

Başvurular ne zaman incelenecek?

Başvurular Burslar çalışma grubu tarafından sürekli olarak incelenecektir.

Burslar nasıl incelenecek ve verilecek?

Uygun cevabı vermeniz ve LimeSurvey'de buna göre bağlantı kurmanız için sizi teşvik edeceğiz. Tüm anketler başarıyla tamamlandığında ve dolayısıyla tüm veriler toplandığında, Burs çalışma grubu hangi kişilerin bursiyer olacağını ortaklaşa belirleyecektir.

Burs başvurumla ilgili ne zaman geri bildirim alacağım?

Teklifler [TBD] içinde sunulmaya başlanacaktır. Tüm başvuru sahiplerine sonuçları mümkün olan en kısa sürede bildirilecektir. Bazı kişilerin koşulları kabul etmelerini engelleyebileceğinden bu birkaç hafta sürebilir. Diğer başvuru sahipleri, bu seçeneği tercih etmeleri halinde bağlı kuruluşlarına yönlendirilecektir.

Burs için başvuranlar sonuçlardan nasıl haberdar edilecek?

Başvuru sahiplerini bilgilendirmek için başvuruda verilen e-posta adresini kullanacağız. Sonuç ne olursa olsun, tüm başvuru sahipleriyle bir noktada iletişime geçilecektir. Aktif e-posta adresinizi kullanmanızı veya başvuru formunda aktif kullanıcı adı hesabınızı belirtmenizi öneririz.

Bir burs aldım / almadım ve...

Raporlama için gereklilikler nelerdir?

Bursiyerlerden raporlama yapmak yerine etkinlikte gönüllü olarak destek vermelerini istiyoruz. İhtiyaçlarınıza, becerilerinize ve deneyiminize uygun bir rol bulma konusunda sizinle birlikte çalışacağız. Yine de bir rapor yazabilirsiniz!

Bursumu başkasına devredebilir miyim?

Hayır. Eşitliği sağlamak için, burs belirli bir değer sırasına göre gözden geçirilmiştir. Eğer bir alıcı bursu reddetmeyi onaylarsa, bursu inceleme sırasına göre bir sonraki kişiye aktaracağız.

Bu yıl için bursu reddedersem, gelecek yılki Wikimania'ya aktarabilir miyim?

Her yıl Wikimania, belirli bölgelerdeki her bir COT'un değerlendirmesi altında farklı temalar altında belirlendi. Bir sonraki yıl için tekrar başvurmanızı teşvik edeceğiz, ancak inceleme sürecimizde sürekli değerli katkılarınızı dikkate alacağız.

Burs alamazsam, burs grubundan başvurumu tekrar gözden geçirmelerini isteyebilir miyim?

Hayır. İnceleme sürecimiz birkaç titiz adımdan oluşmaktadır ve ne yazık ki yalnızca bir kez incelenmektedir.

Bir burs için başvurdum ama alamadım. Şimdi ne yapacağım?

Wikimania'ya katılmak için burs almak gerekli değildir; kendi masraflarınızı karşılayabildiğiniz sürece katılmak için kayıt olabilirsiniz.

Kendi masraflarınızı karşılayamıyorsanız, bölgenizdeki bir bağlı kuruluşla temasa geçmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Kendi burs programlarını yürütüyor veya yerel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor olabilirler!

İletişim / Yardım / Bu sayfada yanıtlanmamış sorularım var

 • Bkz. Open calls "A road to Wikimania 2024".
 • Ayrıca 2$'a bir e-posta mesajı da yazabilirsiniz.
 • Yardımlarımız şunları kapsayacaktır:
  • Başvurularla ilgili açıklayıcı sorular
  • Başvuru gönderimlerinde yapılması ve yapılmaması gerekenler
  • Başvuru teslimi sırasında yaşanan sorunlar
  • Gönderimlerden sonraki adımlar
  • Ya fon alamazsam
 • Mümkünse, bize sosyal medya üzerinden soru göndermemenizi rica ediyoruz - sizi güncel tutmak için Facebook, Twitter vb. profilleri kullanıyoruz, ancak gelen kutularını çok sık kontrol etmiyoruz.

İlgili iştirak etkinlikleri finansmanı

(Geçen yıl buna Uydu etkinlikleri deniyordu)

Wikimedia iştirakleri, Wikimedia Vakfı Genel Destek Fonu (GSF) aracılığıyla elde edilen fonları, başlangıçta GSF tekliflerine böyle bir etkinlik dahil edilmemiş olsa bile, Wikimania ile ilgili bir etkinliği yerel olarak yürütmek için kullanabilir. GSF hibesi alanlar, gerektiğinde bütçelerinde fonları değiştirme yeteneğine sahiptir ve Genel Destek Fonu anlaşması uyarınca, Vakıf yalnızca bu varyans orijinal tekliften %20'den fazla ise Program Görevlileri'nin bilgilendirilmesini ister.

Wikimania ile ilgili bir etkinliğe ev sahipliği yapmak isteyen tüm bağlı kuruluşların etkinlik ayrıntılarını İlgili bağlı kuruluş etkinlikleri alt sayfası'nda listelemelerini teşvik ediyoruz, böylece bağlı kuruluşlar kendi aralarında koordinasyon sağlayabilir, Vikimedyenler arasında işbirliğini ve bağlantıyı teşvik edebilir ve etkinliklerini daha iyi tanıtabilirler.

 • Wikimania'da canlı yayın yapmak isteyen iştirakçiler, etkinliklerinin detaylarını öğrenir öğrenmez 1$ adresindeki program çalışma grubuyla iletişime geçmelidir.
 • Çekirdek Organizasyon Ekibi, Wikimania'da canlı yayın yapmak isteyen gruplara teknik destek sağlayacaktır.
 • Fikirlerinizi tartışmak için lütfen tartışma sayfasını kullanın.

References