Jump to content

Wikimania

From Wikimania
This page is a translated version of the page 2020:Wikimania and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.

Wikimania 2021'e ertelendi.

Katherine Maher'den Wikimedia Topluluğuna bir mektup
18 Mart 2020


Sevgili herkese,

Wikimedia hareketinin COVID-19 salgınına karşı devam eden yanıtının bir parçası olarak, Wikimania Bangkok 2020'yi erteliyoruz. Bu karar, ESEAP ev sahibi ekibinin ve Wikimania Komitesinin tam desteğiyle alındı. 2021'de beraber Wikimania'yı Bangkok'ta yapacağız.

Ağustos ayında Bangkok'ta hepinizi görmediğimiz için üzüntüyle doluyuz. Bununla birlikte, bunun küresel topluluğumuzun ve genel olarak halk sağlığımızın refahı için mümkün olan en iyi karar olduğuna eminiz. Bu karar, ESEAP organizatörleri tarafından, ülkelerinin COVID-19 pandemisine verdikleri yanıt doğrultusunda önerilmiştir ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) tavsiyelerine uygundur.

Pek çok sorunuz olduğundan eminiz. Aşağıda bazı sorularınıza cevap vermeyi umuyoruz. Wikimania Meta Viki sayfasındaki ve Wikimania Telegram grup sohbetindeki soruları yanıtlamaya devam edeceğiz (daha fazla bilgi aşağıda).

Wikimania'yı "ertelemek" ne anlama geliyor?

2020'de yüz yüze bir Wikimania'ya ev sahipliği yapmayacağız. Wikimania Bangkok'u 2021'e kadar yeniden planlıyoruz. ESEAP organizasyon ekibi, Doğu, Güneydoğu ve Güneydoğu'daki bağlı kuruluşlar arasında bölgesel bir işbirliği olarak çalışmalarına devam edecek. Pasifik bölgeleri gelecek yıl Tayland'da bizi ağırlayacak.

Bangkok'taki otel ve mekan aynı kalacak. 2021 için tarihleri ​​henüz kesinleştirmedik. Yeni tarihleri ​​teyit etmek için ESEAP ekibi ve Wikimania Yürütme Komitesi ile birlikte çalışacağız. Bu tarihleri ​​2020'nin sonuna kadar size bildireceğiz.

İyi haber şu ki, Wikimania 2021, Vikipedi'nin 20. doğum yılına denk gelecek. Bunun gerçekten unutulmaz bir Wikimania olmasını bekliyoruz. Bir yıl aradan sonra yeniden bağlanmayı ve yirmi yıllık ücretsiz bilginin dikkate değer başarısını kutlamak için bir fırsattır.

Yüz yüze yapılan etkinliğe bir alternatif olacak mı?

2020 Wikimania ev sahiplerinin sanal, çevrimiçi bir etkinlik düzenleme planları yoktur. Wikimania'yı barındırmak çok emek gerektirir. ESEAP ekibi, 2021'de Bangkok'ta mümkün olan en iyi yüz yüze etkinliğe ev sahipliği yapmaya kararlıdır. Bu nedenle, bu yıl sanal bir Wikimania organize etme kapasitesine sahip olmayacaklar.

Ancak, Wikimania komitesi, ESEAP ev sahibi ekibi ve Wikimedia Vakfı, topluluğun diğer üyelerinin 2020 için uzak, küresel bir Wikimedia etkinliği düzenlemekle ilgilenebileceğini kabul etmektedir. Wikimedia Vakfı şu anda bunu yapacak kapasiteye sahip olmasa da, sanal bir çevrimiçi konferansın düzenlenmesine öncülük edersek, başkalarının da bunu yapma isteği olabileceğini biliyoruz.

Çevrimiçi etkinlikler hakkındaki tartışmayı memnuniyetle karşılıyoruz. İlgilenen taraflar, Wikimania Meta Viki sayfası ile ilgili tavsiyeler için Wikimania Yönlendirme Komitesi ve Wikimania Vakfı personeli ile iletişime geçebilirler.

Ayrıca, toplulukların yerel sanal toplantılar düzenleme kapasitesini geliştirmek ve pandemi geçtikten sonra doğaçlama yerel ve bölgesel Wikimedia etkinliklerini organize etmede toplulukları nasıl destekleyebileceğimiz için öneriler düşünüyoruz. Durum hızla değiştiği için hala ayrıntılar üzerinde çalışıyoruz ve önümüzdeki haftalarda daha fazla bilgi paylaşacağız.

Burs başvuruları için bu ne anlama geliyor?

Wikimania 2020 burs başvurularının nasıl işleneceğine dair bir plan üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki haftalarda daha fazla bilgi paylaşacağız.

Bu karar nasıl alındı?

Bu öneri, ESEAP organizatörleri tarafından mevcut COVID-19 küresel sağlık salgını ve mevcut WHO kılavuzları hakkında bildiklerimize dayanarak yapılmıştır. Karar, ESEAP ekibi ile birlikte Wikimania Yönlendirme Komitesi ve Wikimedia Vakfı ile istişare içinde alınmıştır. Birlikte tamamen ve oybirliğiyle bu karar etrafında birleştik.

Bu yıl boyunca sizi görme fırsatına sahip olamadığımız için gerçekten üzülsek de, tüm menfaatlerimiz için bu kararı da tamamen destekliyoruz. ESEAP topluluğu ev sahiplerimizin ailelerinin, yerel Wikimedia topluluklarının ve bir bütün olarak yerel toplulukların acil ihtiyaçlarına odaklanmasına olanak tanır. Küresel halk sağlığı rehberliği ile uyumludur ve Wikimedia hareketini ortak kamu yararımızı destekleyen sorumlu bir aktör olarak hizalar.

Wikimania planlamasında yer alan tüm gönüllülere ve bağlı kuruluşlara teşekkür etmek istiyoruz. Bu önemli olay hakkında bazı zor kararlar almak için birlikte çalıştığımız için ESEAP'e liderlikleri, esneklikleri ve şefkatleri için özellikle minnettarız.

Wikimania 2021 hakkında nereden daha fazla bilgi edinebilirim?

Wikimania'nın düzenli olarak tartışıldığı ve 2021 planlarının geliştikçe yayınlanacağı birkaç kanal var. İlgilenen tüm katılımcıları, bundan sonra ne olacağını Wikimania ile tartışmak üzere kolektif bilgeliğimizi ve yaratıcılığımızı bir araya getirmeye davet ediyoruz. Bu kanalları burada bulabilirsiniz:


COVID-19 ve Wikimedia hakkında nereden daha fazla bilgi edinebilirim?

Wikimedia topluluğunun cömert ve fedakar olduğunu biliyoruz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, birçok gönüllü becerilerini ve dikkatlerini bu mevcut küresel salgına uygulamaya başladı. Vakıf, Meta-Viki'de Vakfın ve hareket üyelerinin attığı adımları ve katılım yollarını paylaşabileceğimiz ve belgeleyebileceğimiz bir sayfa oluşturdu. Sizi toplu yanıt ile ilgili daha fazla belgelememiz için bize katılmaya davet ediyoruz: https://meta.wikimedia.org/wiki/COVID-19

Teşekkür ederiz.

Dünyamız ve hayatımızın çoğu geçtiğimiz birkaç hafta içinde hızla değişti. Yine de, krizlerin genellikle insanların farklılıkları bir kenara bıraktığı, topluma ve ilgiye öncelik verdiği ve bağlantı kurmanın yollarını bulduğu anlar olduğu konusunda rahatlık sağlamak için tarihe bakabiliriz. Wikimedia hareketi içindeki topluluk ve amaç duygusu, bu belirsiz zamanlara güçlü bir yanıttır.

Bu, yalnızca yaptığımızın değil, aynı zamanda nasıl yaptığımızın dünya üzerinde anlamlı bir etki yaratacağı bir andır. Anımızın zorluklarına göğüs germeye devam etmek için bir hareket olarak yaptığınız her şey için minnettarız.


Lütfen güvende kalın ve kendinize iyi bakın.


Katherine, adına:
ESEAP Temel Düzenleme Ekibi
Wikimania Yönlendirme Komitesi
Wikimedia Vakfı Etkinlikler Ekibi


Not: Bu iletinin Meta-Viki üzerinden çevrilmesine ve paylaşılmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca Wikimedia'nın Meta-Viki'de COVID-19 ile ilgili diğer eylemleri hakkında ek bilgi bulabilirsiniz:


--
Katherine Maher (kadın)
Yönetici Müdürü
Wikimedia Vakfı