2023:Wikimania

From Wikimania
This page is a translated version of the page 2023:Wikimania and the translation is 36% complete.
Outdated translations are marked like this.


16-19 Ağustos 2023, Singapur ve Çevrim içi
Tema: Çeşitlilik. İş birliği. Gelecek.

Wikimania 2023, 16-19 Ağustos tarihleri arasında Singapur'daki Suntec Singapore Kongre ve Sergi Merkezi'nde ve çevrim içi olarak gerçekleşecek.
Atölyeler, hackathon ve konferans öncesi etkinlikler 15 Ağustos'ta, konferans sonrası etkinlikler ve şehir turları ise 20 Ağustos'ta gerçekleşecek.


The theme for the 18th Wikimania edition is Diversity. Collaboration. Future.

  • Diversity. Wikimania will be an opportunity to showcase regional and thematic groups such as ESEAP as examples of inclusion: different volunteer groups, individuals, and affiliates, at different stages of development and from different cultures closely involved and collaborating in an equitable way.
  • Collaboration. As a distributed, global event, Wikimania will be a way to learn from each other and share knowledge like community initiatives, tools usage, organizing events, governance, online campaigns and edit-a-thons, solving Wiki-related problems, and more.
  • Future. Wikimania 2023 will be significant to many Wikimedians as a forum to discuss implementing the 2030 Wikimedia Movement Strategy (#Wikimedia2030), and other current and future priorities facing our movement, from technology to policy around the world.


Wikimania, Wikimedia Vakfı tarafından desteklenen tüm projelerin ele alındığı ve kutlama yapılan yıllık konferanstır. Commons Wikimedia Commons, MediaWiki MediaWiki, Meta-Wiki Meta-Wiki, Wikibooks Wikibooks, Wikidata Wikidata, Wikinews Wikinews, Wikipedia Wikipedia, Wikiquote Wikiquote, Wikisource Wikisource, Wikispecies Wikispecies, Wikiversity Wikiversity, Wikivoyage Wikivoyage, Wiktionary Wiktionary projeleri hakkında konferanslar, tartışmalar, buluşmalar, eğitimler ve çalıştaylar düzenlenmektedir. Dünyanın dört bir yanından yüzlerce gönüllü ve Özgür Bilgi liderleri sorunları tartışmak, yeni projeler ve yaklaşımlar hakkında görüş alışverişinde bulunmak için bir araya geliyor.

Bu yıl 18. düzenlenen konferans, Wikimedia East, Southeast Asia and the Pacific (ESEAP) bölgesindeki gönüllüler, bölge kuruluşları ve kullanıcı grupları arasında bir işbirliği halinde düzenlenecektir.


Group photo
Graphical notes
Original announcement


Etkinlik ortaklarımız